Kalp sağlığını artıran ve yüksek tansiyona karşı çalışan 5 gıda

Çoğumuz stresin yan etkilerine çok aşinayız. Yüksek bir kalp atış hızıyla başlayarak yanaklarınızın kızarmasına neden olabilir. Çılgınlığa doğru. Tabii ki, kronik hipertansiyon geliştirmemizin tek nedeni sinir kaygısı değildir. Ancak kan basıncı sorunlarını tetiklemek için iyi bir ajan olabilir. Amerikan Kalp Vakfı’nın resmi web sitesi teklif Kalp sağlığını iyileştirmek için psikolojik stresi yönetmeye yönelik faydalı ipuçları.

Son zamanlarda diyetinizi düşündünüz mü? Bilim, kardiyovasküler problemlerin ve kötü beslenme alışkanlıklarının el ele gittiğini kanıtlamıştır. Diyetinizi yeniden icat etmeli ve yeterli miktarda kalp-sağlıklı besin aldığınızdan emin olmalısınız. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından organik olarak üretilemediği için çok önemlidir. Ayrıca hızlı bir şekilde forma girmenize yardımcı olurlar – çoğu sağlıklı kardiyo ürünü doğal yağ yakıcıdır. Obezitenin de hipertansiyon gelişiminde öncü rol oynadığını unutmayın.

Yüksek tansiyon belirtileri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, başka yere bakmayın. 2020’de pazar, stresi azaltmak ve kalp ritmini normalleştirmek için tamamen doğal birçok ürün sunuyor. Müşterinin favori kardiyovasküler çözümlerinden biri kapsüllerdir. KardiyoTon Daha sakin ve mutlu bir kalp için.

Hipertansiyon nedir? İlk belirtileri nasıl tanınır? Hangi yiyecekler kalp atışını uyumlu hale getirmemize ve stabilize etmemize yardımcı olur? Ne yemekten kaçınmalıyım? Yüksek tansiyonunuz varsa diyet değişiklikleri gerekli midir?

Aşağıdaki makalede kalp sağlığını iyileştiren ve hipertansiyona karşı etkili olan en iyi 5 gıdayı keşfedin!

Hipertansiyon nedir? Stres katkıda bulunan bir faktör mü?

Sinir gerginliği altında olmak bedeni harekete geçirir ve onu hazır durumda tutar. İşte buna stres diyoruz. Bu seferberlik hayatta kalmak için çok önemlidir. Bu yüzden hayatın tehlikede olduğu zamanlarda bu şekilde tepki veririz. Savaşmaya veya koşmaya fiziksel olarak hazır olmanın tek yolu budur – yakın tehlikeye karşı temel içgüdüsel tepkiler. Ancak aynı zamanda beyinde stres hormonlarının (kortizol ve adrenalin) salınmasıyla da karakterize edilir. Kalbin daha hızlı atmasını sağlarlar, bu nedenle gövdede uzuvlardan daha fazla kan bulunur. Kan damarlarının yapımı ve kalp hızının artması, tehlikeli durum ortadan kalkana kadar tansiyonu yükseltir. Daha sonra kan basıncı normale döner. Uzmanlar buna durumsal stres diyor ve etkileri genellikle kısa sürüyor.

Hipertansiyon

Daha kısa süreler için, stres kaynaklı seferberlik insanlar için son derece faydalıdır. Hayatınızı kurtarabilir. Ancak maksimum stres anlarının uzun süre tutulması, vücut üzerinde güçlü ve zararlı bir etkiye sahiptir. Bu, kronik hipertansiyon geliştirmemizin ana nedenlerinden biridir. Tehdit hissi, dolaşım sisteminde artan baskıya yol açar. Çoğu zaman insan sağlığının bir numaralı düşmanı aşırı hırs, kaygı ve bununla bağlantılı yüksek gerilimdir. Duygularınızın istikrarını tehlikeye atacak kadar büyümüyorlarsa, özlemlerde yanlış bir şey yoktur.

Fakat yüksek tansiyonun gelişimine başka hangi faktörler katkıda bulunur? Burda biraz var :

  • Karbonhidratlar ve sağlıksız yağlar açısından yüksek sağlıksız bir diyet sürdürmek;
  • Psikolojik ve duygusal bozukluklar;
  • Kardiyovasküler bozukluklara genetik yatkınlık;
  • Obezite ve yiyecek istekleri;
  • Diyabet;

Yüksek tansiyonunuz varsa hangi yiyeceklerden kaçınmalısınız?

kalbini seviyor musun Ve kardiyovasküler sisteminizi gelecek yıllar boyunca sağlıklı tutmak mı istiyorsunuz? Yapabileceğiniz birçok şey var… ve kaçınabileceğiniz şeyler. Yemek gibi. Daha sağlıklı ve mutlu bir kalbe sahip olmak için bazı yiyecekleri sepetinizden ve diyetinizden çıkarmanız gerekir. Onları daha nadir “özel” durumlar için saklayın ve daha besleyici yoğun doğal alternatifleri tercih edin.

Yüksek tansiyonunuz varsa kaçınmanız gereken yiyeceklerin olumsuz sıralaması şunları içerir:

  • Her türlü fast food;
  • Alkolsüz içecekler;
  • İşlenmiş ve kurutulmuş etler;
  • Kızarmış ürünler;
  • şekerler ve tatlılar;

Yüksek tansiyon için en iyi 5 gıdayı öğrenelim!

#1. Taze sebzeler – Kardiyovasküler sistemi nemlendirin ve detoksifiye edin!

yüksek tansiyon gıdalar kalp sağlıklı gıdalar

Daha fazla sebze yemek, her hastalığın semptomlarını etkisiz hale getirmenin ve genel sağlığınızı iyileştirmenin iyi bir yoludur. Antioksidanlar, lifler, vitaminler, elektrolitler bakımından yüksek ve kalorileri düşüktür. ‘Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’, ağırlıklı olarak bitki tüketen kişilerin, daha az taze ürün tüketenlere göre daha düşük kan basıncına sahip olduğunu göstermektedir. Her gün çeşitli sebzelerle dört ila altı öğün yemek iyidir. Ayrıca çeşitli fitokimyasallar sağlamak için renk bakımından da farklılık göstermelidirler. Ispanak, karalahana, rıhtım, kuzukulağı ve maya gibi yeşil yapraklı bitkiler potasyum açısından zengindir ve düşük kalorili oldukları için dünyadaki en faydalı besinlerden bazılarıdır.

#2. Yumurta, kümes hayvanları ve balık – Kalbi protein ve omega-3 yağ asitleri ile doyurun!

Yumurta, kümes hayvanları ve balık

Somon, sardalye ve uskumru gibi Omega-3 açısından zengin yabani balıkları tercih edin. Hepsi kardiyovasküler sorunları olan kişiler için önerilir. Yumurta ve kümes hayvanları da iyidir. Günlük kalori alımının yaklaşık %20-30’u proteinden gelmelidir. Enerji ve kan şekerini dengeler, iştahı giderir ve kas gücünü korur.

#3. Baklagiller – Kalp atış hızını ve kan şekerini dengelemek için harika!

Baklagiller, gıda

Baklagiller, mercimek ve bezelye mükemmel bir lif, protein, B vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Kalorisi ve tuzu düşük olduğu için az hayvansal protein tüketen kişiler için uygundur. Daha iyi emilim ve sindirim için onları bir gün önceden suya batırmayı unutmayın. Bu, mineral emilimini engelleyen ve midede işlenmesi zor olan anti-besinlerin parçalanmasına yardımcı olur. Et yerine haftada birkaç kez yiyin.

#4. Tam tahıllı ürünler – Kalbe yeterli lif sağlayın!

Tam tahıl ürünleri

Diyet yapanlara kepekli tahıllar önerilir…