Mężczyzna jest naprawdę produktywny, gdy cieszy się wysokiej jakości snem piękności. O zdrowym czasie odpoczynku i relaksu nie decydują jedynie godziny, przez które on trwa. Dodatkowe czynniki obejmują to, co zrobiono przed pójściem spać i jak poszło. Czasami kluczową rolę odgrywa również nasz stan emocjonalny i psychiczny. A także to, co robiliśmy poprzedniego dnia. Wiele osób ma swoje osobiste rytuały wstawania i kładzenia się spać. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, jak maksymalnie wykorzystać czas spędzony pod prześcieradłem i kocem. Istnieje również kilka naturalnych produktów, które mogą działać jako wzmacniacze rekreacji i wypoczynku. Dobrym przykładem może być Cardiovax lub Giperium. Przyjrzyjmy się bliżej, jak poprawić naszą porę snu.
Jakie są zagrożenia związane z brakiem snu?
Deprywacja snu (systematyczne wstrzymywanie wystarczającej ilości snu) może prowadzić do ciężkich stanów psychosomatycznych. Może również prowadzić do depresji, otyłości, chorób, a w niektórych skrajnych przypadkach – nawet utorować drogę do szaleństwa, nieadekwatności i halucynacji.
Naukowcy oszacowali, że przeciętny dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 8 godzin snu, aby czuć się dobrze i odzyskać energię. Dzieci też muszą dobrze spać – przynajmniej około 10 godzin. Oczywiście potrzeby te mogą się różnić w zależności od osoby, ale liczby są mniej więcej takie same dla większości członków społeczeństwa.
Oto niektóre z głównych zagrożeń związanych z osobami narażonymi na brak snu:
✗ Zwiększone ryzyko zachorowania na raka;
✗ przewlekłe problemy skórne;
✗ Powstrzymywanie się od żywności bogatej w niezdrowe tłuszcze i cukry (nadmierny przyrost masy ciała i otyłość);
✗ Brak równowagi hormonalnej;
✗ Rozwój chorób układu krążenia;
✗ Zakłócone widzenie peryferyjne, podwójne widzenie (podwójne widzenie), niewyraźne widzenie i halucynacje;
✗ Insulinooporność i cukrzyca typu 2;
✗ Nokturia – częste wstawanie w nocy, aby pójść do toalety;
✗ Depresja, problemy psychiczne i emocjonalne;
Mimowolne ruchy ciała przed pójściem spać:
Dr William Kohler jest dyrektorem medycznym Florida Institute of Sleep. Ustalił, że prawie 70% wszystkich ludzi na Ziemi wykonuje mimowolne ruchy ciała tuż przed zaśnięciem. Mają niezwykle krótki czas trwania. Większość z nich trwa mniej niż pół sekundy. Zwykle pojawiają się podczas przejścia między stanami czuwania a pierwszą fazą snu. Prawie każdy ich doświadczył. Czasami są w stanie powstrzymać nas od snu lub odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się we śnie.
Ciało przechodzi przez mały etap REM zwany hipnagogią. Nasze fale mózgowe stają się dysonansowe i niezgodne. Proces oddychania i układ nerwowy działają chaotycznie. Dlatego te mimowolne fizjologiczne ruchy się zdarzają – przygotowujemy się na prawdziwy spokój!
Porada dotycząca dobrej jakości snu nr 1: Zamień spanie i budzenie się w nawyk!
Wszyscy czekamy na weekend, aby przywrócić równowagę energetyczną w naszych ciałach. To także czas, który najczęściej spędzamy ze znajomymi i robimy miejsce na wypoczynek i zajęcia hobbystyczne. Co sprawia, że wstajemy i wstajemy później niż zwykle. Ale to wcale nie jest zdrowe! Postaraj się nie zasypiać i nie budzić się z więcej niż godziną lub dwiema różnicą w porównaniu z normalną rutyną dnia powszedniego.
Porada dotycząca dobrego snu nr 2: Ćwicz regularnie!
Stwierdzono, że uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub sportu, bez widoku, czy to jogi, joggingu czy fitnessu, powoduje wzrost temperatury ciała. To naprawdę może nas rozgrzać po pracy i poprawić metabolizm. Kiedy kilka godzin później poziomy termiczne ochładzają się, jesteśmy gotowi do płynnego przejścia do fazy odpoczynku (snu)!
Porada dotycząca dobrego snu nr 3: Stwórz spokojną atmosferę w sypialni!
Miejsce, w którym śpisz powinno stwarzać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Niech lampy emitują przyciemnione światło. Można nawet nabyć himalajskie lampy solne, które zostały stworzone w tym celu. Dobrze jest mieć zieloną roślinę, ponieważ ten kolor koi nerwy. Opuść zasłony i zmniejsz liczbę mebli i dekoracji. Powinny być mniejsze niż w innych pokojach w domu, więc nic Cię nie rozprasza.
Porada dotycząca jakości snu nr 4: Nie jedz ani nie pij niczego przed pójściem spać!
To jeden ze złych nawyków żywieniowych, o których powinieneś zapomnieć. Wytężony żołądek zwykle powoduje gromadzenie się kwasów w przewodzie pokarmowym. Organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie pokarmu przed zaśnięciem. Upewnij się, że ostatni posiłek jest co najmniej 2 godziny przed snem. Nie przesadzaj też z płynami, bo obudzisz się, żeby pójść do toalety!
Porada dotycząca dobrego snu nr 5: Nigdy nie kładź się do łóżka z wciąż nałożonym makijażem!
Czasami jesteśmy zbyt zmęczeni, aby zwracać uwagę na to, jak wyglądamy, zanim zaśniemy. Ale musimy zadbać o usunięcie kosmetyku ze skóry twarzy. Plami nie tylko poduszki i prześcieradła. Ale również zatka nasze pory i ryzykujemy w rezultacie nieprzyjemną wysypkę lub alergię.
Porada dotycząca dobrego snu nr 6: Powoli wdech i wydech!
Jogini stosują specjalistyczne techniki oddychania, aby wejść w stan głębokiej medytacji przypominający sen. Oddychaj głęboko, powoli, w spokojny i spokojny sposób. Pomoże to spowolnić puls i bez problemu zaśniesz.
Porada dotycząca dobrego snu nr 7: Temperatura w sypialni powinna być niska!
Najbardziej żywe sny śni się w średniej temperaturze pokojowej. Choć może się to wydawać niemożliwe podczas upalnego lata i mroźnej zimy, spróbuj to zrobić. W ten sposób ciało odpręża się i przechodzi w fazę snu REM.
Porada dotycząca jakości snu nr 8: Popraw klimat swojej sypialni dzięki olejkom eterycznym!
Najlepiej odpoczywać i relaksować się, gdy otoczenie też jest takie. Stwórz przytulną atmosferę za pomocą olejków eterycznych. W ten sposób możesz uciec od negatywnych myśli, a Twoje sny będą słodkie i jasne. Najlepsze olejki eteryczne to te z owoców cytrusowych, drzewa eukaliptusowego, róży, lawendy, cynamonu, imbiru i mięty.
Porada nr 9 dotycząca dobrego snu: Unikaj picia zbyt dużej ilości alkoholu!
Uważa się, że alkohol może pomóc ludziom szybciej zasnąć. Ale to prawda, że zostało już wchłonięte i rozłożone przez organizm. W przeciwnym razie może powodować złe kolki, zawroty głowy i inne skutki uboczne. W alkoholu jest dużo cukru, więc około 30 minut początkowego relaksu, ciało faktycznie płaci za…