sen dzieckaMężczyzna jest naprawdę produktywny, gdy cieszy się wysokiej jakości snem piękności. O zdrowym czasie odpoczynku i relaksu nie decydują jedynie godziny, przez które on trwa. Dodatkowe czynniki obejmują to, co zrobiono przed pójściem spać i jak poszło. Czasami kluczową rolę odgrywa również nasz stan emocjonalny i psychiczny. A także to, co robiliśmy poprzedniego dnia. Wiele osób ma swoje osobiste rytuały wstawania i kładzenia się spać. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, jak maksymalnie wykorzystać czas spędzony pod prześcieradłem i kocem. Istnieje również kilka naturalnych produktów, które mogą działać jako wzmacniacze rekreacji i wypoczynku. Dobrym przykładem może być Cardiovax lub Giperium. Przyjrzyjmy się bliżej, jak poprawić naszą porę snu.

Jakie są zagrożenia związane z brakiem snu?

mężczyzna, poduszka, chmurka

Deprywacja snu (systematyczne wstrzymywanie wystarczającej ilości snu) może prowadzić do ciężkich stanów psychosomatycznych. Może również prowadzić do depresji, otyłości, chorób, a w niektórych skrajnych przypadkach – nawet utorować drogę do szaleństwa, nieadekwatności i halucynacji.

Naukowcy oszacowali, że przeciętny dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 8 godzin snu, aby czuć się dobrze i odzyskać energię. Dzieci też muszą dobrze spać – przynajmniej około 10 godzin. Oczywiście potrzeby te mogą się różnić w zależności od osoby, ale liczby są mniej więcej takie same dla większości członków społeczeństwa.

Oto niektóre z głównych zagrożeń związanych z osobami narażonymi na brak snu:

✗ Zwiększone ryzyko zachorowania na raka;
✗ przewlekłe problemy skórne;
✗ Powstrzymywanie się od żywności bogatej w niezdrowe tłuszcze i cukry (nadmierny przyrost masy ciała i otyłość);
✗ Brak równowagi hormonalnej;
✗ Rozwój chorób układu krążenia;
✗ Zakłócone widzenie peryferyjne, podwójne widzenie (podwójne widzenie), niewyraźne widzenie i halucynacje;
✗ Insulinooporność i cukrzyca typu 2;
✗ Nokturia – częste wstawanie w nocy, aby pójść do toalety;
✗ Depresja, problemy psychiczne i emocjonalne;

Mimowolne ruchy ciała przed pójściem spać:

zegar, mężczyzna, sen

Dr William Kohler jest dyrektorem medycznym Florida Institute of Sleep. Ustalił, że prawie 70% wszystkich ludzi na Ziemi wykonuje mimowolne ruchy ciała tuż przed zaśnięciem. Mają niezwykle krótki czas trwania. Większość z nich trwa mniej niż pół sekundy. Zwykle pojawiają się podczas przejścia między stanami czuwania a pierwszą fazą snu. Prawie każdy ich doświadczył. Czasami są w stanie powstrzymać nas od snu lub odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się we śnie.

Przeprowadzono wiele rodzajów badań, aby dowiedzieć się, co je powoduje. Niektórzy naukowcy przypisują je skurczom mięśni, inni – naszej osobistej mowie ciała. Są nawet tacy, którzy myślą, że wywołuje ich nerwowość i stres. Wielu kojarzy je z pierwszą fazą snu, która pojawia się zaraz po zaśnięciu. Kiedy mięśnie się rozluźniają, głęboki sen (stan snu) prawie przejął kontrolę nad mózgiem.

Ciało przechodzi przez mały etap REM zwany hipnagogią. Nasze fale mózgowe stają się dysonansowe i niezgodne. Proces oddychania i układ nerwowy działają chaotycznie. Dlatego te mimowolne fizjologiczne ruchy się zdarzają – przygotowujemy się na prawdziwy spokój!

Porada dotycząca dobrej jakości snu nr 1: Zamień spanie i budzenie się w nawyk!

dziecko, pies, sen

Wszyscy czekamy na weekend, aby przywrócić równowagę energetyczną w naszych ciałach. To także czas, który najczęściej spędzamy ze znajomymi i robimy miejsce na wypoczynek i zajęcia hobbystyczne. Co sprawia, że ​​wstajemy i wstajemy później niż zwykle. Ale to wcale nie jest zdrowe! Postaraj się nie zasypiać i nie budzić się z więcej niż godziną lub dwiema różnicą w porównaniu z normalną rutyną dnia powszedniego.

Porada dotycząca dobrego snu nr 2: Ćwicz regularnie!

mama i dziecko, joga

Stwierdzono, że uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub sportu, bez widoku, czy to jogi, joggingu czy fitnessu, powoduje wzrost temperatury ciała. To naprawdę może nas rozgrzać po pracy i poprawić metabolizm. Kiedy kilka godzin później poziomy termiczne ochładzają się, jesteśmy gotowi do płynnego przejścia do fazy odpoczynku (snu)!

Porada dotycząca dobrego snu nr 3: Stwórz spokojną atmosferę w sypialni!

kobieta, sypialnia, malarstwo

Miejsce, w którym śpisz powinno stwarzać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Niech lampy emitują przyciemnione światło. Można nawet nabyć himalajskie lampy solne, które zostały stworzone w tym celu. Dobrze jest mieć zieloną roślinę, ponieważ ten kolor koi nerwy. Opuść zasłony i zmniejsz liczbę mebli i dekoracji. Powinny być mniejsze niż w innych pokojach w domu, więc nic Cię nie rozprasza.

Porada dotycząca jakości snu nr 4: Nie jedz ani nie pij niczego przed pójściem spać!

mężczyzna, kobieta, pizza, łóżko

To jeden ze złych nawyków żywieniowych, o których powinieneś zapomnieć. Wytężony żołądek zwykle powoduje gromadzenie się kwasów w przewodzie pokarmowym. Organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie pokarmu przed zaśnięciem. Upewnij się, że ostatni posiłek jest co najmniej 2 godziny przed snem. Nie przesadzaj też z płynami, bo obudzisz się, żeby pójść do toalety!

Porada dotycząca dobrego snu nr 5: Nigdy nie kładź się do łóżka z wciąż nałożonym makijażem!

makijaż, sen, róże

Czasami jesteśmy zbyt zmęczeni, aby zwracać uwagę na to, jak wyglądamy, zanim zaśniemy. Ale musimy zadbać o usunięcie kosmetyku ze skóry twarzy. Plami nie tylko poduszki i prześcieradła. Ale również zatka nasze pory i ryzykujemy w rezultacie nieprzyjemną wysypkę lub alergię.

Porada dotycząca dobrego snu nr 6: Powoli wdech i wydech!

kobieta, odpręż się

Jogini stosują specjalistyczne techniki oddychania, aby wejść w stan głębokiej medytacji przypominający sen. Oddychaj głęboko, powoli, w spokojny i spokojny sposób. Pomoże to spowolnić puls i bez problemu zaśniesz.

Porada dotycząca dobrego snu nr 7: Temperatura w sypialni powinna być niska!

temperatura, mężczyzna, tablet

Najbardziej żywe sny śni się w średniej temperaturze pokojowej. Choć może się to wydawać niemożliwe podczas upalnego lata i mroźnej zimy, spróbuj to zrobić. W ten sposób ciało odpręża się i przechodzi w fazę snu REM.

Porada dotycząca jakości snu nr 8: Popraw klimat swojej sypialni dzięki olejkom eterycznym!

olejki eteryczne

Najlepiej odpoczywać i relaksować się, gdy otoczenie też jest takie. Stwórz przytulną atmosferę za pomocą olejków eterycznych. W ten sposób możesz uciec od negatywnych myśli, a Twoje sny będą słodkie i jasne. Najlepsze olejki eteryczne to te z owoców cytrusowych, drzewa eukaliptusowego, róży, lawendy, cynamonu, imbiru i mięty.

Porada nr 9 dotycząca dobrego snu: Unikaj picia zbyt dużej ilości alkoholu!

przyjaciele, picie

Uważa się, że alkohol może pomóc ludziom szybciej zasnąć. Ale to prawda, że ​​zostało już wchłonięte i rozłożone przez organizm. W przeciwnym razie może powodować złe kolki, zawroty głowy i inne skutki uboczne. W alkoholu jest dużo cukru, więc około 30 minut początkowego relaksu, ciało faktycznie płaci za…